Paziņojumi‎ > ‎

Latvijas atklātajā ģeoloģijas olimpiādē - lielā dinozauru izmiršana

Publicēja 2011. gada 9. apr. 13:14Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2011. gada 12. apr. 02:14 ]

Uz Latvijas atklāto ģeoloģijas olimpiādi, tāpat kā katru gadu, lielākā daļa dalībnieku bija jau izmiruši un pārakmeņojušies fosīlijās. Šīs sezonas mazskaitlīgākajā kārtā visdaudzskaitlīgākā skola izrādījās Ziemeļvalstu ģimnāzija (14 no 44 dalībniekiem bija viņējie), ko šīs skolas sakarīgākais skolotājs Urbis bija sakūdījis uz dalību, publicējot skolas avīzē jautru rakstiņu par skolēnu ģeoloģiskajiem piedzīvojumiem. Savukārt vispunktīgākā bija Valmieras Valsts ģimnāzija, savācot 32 sezonas punktus un atkal izvirzoties 1.vietā JĢS Skolu kausa izcīņā, apsteidzot līdzšinējo līderi - Salaspils 1.vidusskolu.

Individuālie uzvarētāji pa klašu grupām:
  • 6.-9.klašu grupā: 1.vieta – Ernests Ozoliņš (Valmieras Valsts ģ.), 2.vieta –  Toms Dzenis (Rīgas Kultūru vsk.), 3.vieta –  Eduards Fimbauers Valmieras Valsts ģ.
  • 10.klašu grupā: 1.vieta – Edgars Krastiņš Valmieras Valsts ģ. 1.vieta – Kārlis Bernāns Salaspils 1.vsk. 1.vieta – Roberts Georgs Fimbauers Valmieras Valsts ģ. 
  • 11.klašu grupā: 1.vieta – Rihards Landorfs Vecumnieku vsk. 1.vieta –  Kaspars Kukmilks Valmieras Valsts ģ. 1.vieta –  Maija Lāce Rīgas Angļu ģ. 
  • 12.klašu grupā: 1.vieta – Dāvis Immurs (N.Draudziņas ģ.), 2.vieta – Atis Kļaviņš (Jelgavas 4.vsk.), 3.vieta – Atis Tenbergs (Salaspils 1.vsk.)
Episka cīņa izvērtas par absolūtā čempiona titulu. Līdz pat pēdējam uzdevumam Vidzemes jaunais "lāčplēsis" Roberts Georgs Fimbauers bija vadībā, līdz viņa novadnieks – Vidzemes JĢS "kangars" Pans Gatislavs Kampernovskis – uzzināja Fimbauera "lāča ausis" jeb vājo vietu – tie bija atsegumu nosaukumi Latvijas upju krastos. Un šo Fimbauera vājumu – pēdējo uzdevumu savā labā izmantoja Melno Bruņinieku ielā 24a atrodošās ģimnāzijas audzēknis Dāvis Immurs, nogrūžot savus naidniekus vienus pašus Lodes māla karjerā.

Ņemot labākos katrā atsevišķā uzdevumā, var nosaukt tikai 2 dalībniekus: Visos pirmajos 3 uzdevumos – "Alternatīvajā ģeoloģijā", "X kārtā" un "Problēmās" – labāko rezultātu uzrādīja jaunais Roberts Georgs Fimbauers no Valmieras Valsts ģimnāzijas. Savukārt visos 4 turpmākajos uzdevumos – "Gāzes glabātuvēs", "Zemes Virsotnēs", "Vajag tik rakt!" un "Latvijas iežos un atsegumos"  – vinnēja Dāvis Immurs no N.Draudziņas ģimnāzijas.

Interesanti bija salīdzināt divu pasaules labāko universitāšu atšķirīgo mācību stilu: ja Kembridžas Universitātes Dabas zinātņu pirmkursnieka Roberta Bluķa uzdevums "X kārta" pat par visšaušalīgāko bruņuzivju bojāeju un izvirstošu vulkānu runāja vēsā angļu mierā (daudz svarīgāk bija, vai neatdzisīs melnā tēja), tad Latvijas Universitātes Ģeoloģijas pirmziemnieces Gunas Rasas uzdevumā "Zemes Virsotnes" bija jaušams latviskais sērdieņu sindroms un balta skaudība, ka visiem ir kalni, tikai mums ne.

Visiem dalībniekiem, kuri ģeoloģijas kārtā kaut mazliet izskatīsies pēc dinozauriem, iepriekš tika apsolīti papildpunkti. Vislielākās cerības tika liktas cerības uz Lohnesa ezera briesmoni. Diemžēl arī šoreiz apstiprinājās tas, ka visi dinozauri izmiruši jau pirms 65 miljoniem gadu, kad Meksikas līcī ietriecās milzu asteorīds, un kopš tā laika JĢS ģeoloģijas kārtās neviens dinozaurs papildpunktus vairs nav guvis. Toties bija ieradies viens ģeologs-amatieris un Latvijas armijas dezertieris Toms Dzenis (Rīgas Kultūru vidusskola), kurš ar līdzpaņemto sapieru lāpstiņu acīmredzot vairs nemeklēs afgāņu Talibu, bet gan dinozauru atstātās "mīnas".


Comments