Paziņojumi‎ > ‎

Kurzemes Demogrāfijas olimpiādē uzvar Alsiņš, otrais Šnipkis

Publicēja 2011. gada 9. okt. 10:08Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2011. gada 24. okt. 12:19 ]

Jaunie ģeogrāfi sagrupējušies pa novirzieniem: priekšējā rindā - priekšzīmīgākie, tālākajā galā - tālredzīgākie, bet pie klavierēm - Maestro.
Jaunie demogrāfi sagrupējušies pa novirzieniem:
priekšējā rindā - priekšzīmīgākie,
tālākajā galā - tālredzīgākie,
bet pie klavierēm - Maestro.
Ar rekordlielu dalībnieku skaitu - 156 skolēniem - Liepājas 5.vidusskolas aktu zālē 8.oktobrī tika svinīgi atklāta jaunā 2011./2012.gada Kurzemes Jauno ģeogrāfu skolas sezona. Turklāt gana ambiciozi - ar atklāto Demogrāfijas olimpiādi par tēmu "iedzīvotāji", kas laikam ir visaktuālākā ģeogrāfijas tēma mūsdienu Latvijā.

Toties visinteresantākā ģeogrāfijas tēma bija paši dalībnieki, gan to īpatnējās izloksnes, gan etnogrāfiskie tērpi un ģērbšanās stili (rucavnieku, durbiņu, suitu, reperu), gan arī vietas no kurām tie šorīt bija šurp atbraukuši un par kurām varētu pastāstīt no personīgās pieredzes - vistālāko ceļu bija mērojuši dalībnieki no Aizputes vidusskolas (48 km), Rucavas pamatskolas (47 km), Dzērves pamatskolas (44 km), Sikšņu pamatskolas (42 km), Priekules vidusskolas (40 km), Vērgales pamatskolas (29 km), Durbes vidusskolas (24 km), Kapsēdes pamatskolas (12 km), Grobiņas ģimnāzijas un Grobiņas pamatskolas (abas 10 km). Savukārt žūrija bija mērojusi vēl nesalīdzināmi tālāku ceļu no Ogresgala pagasta (282 km), Juglas (236 km), Pārdaugavas (218 km), Mārupes (211 km) un pat Ramatas (388 km).

Demogrāfs Ilmārs Mežs ekspedīcijas laikā uz Tomsku (avots: http://www.iclub.lv/life/LB/mezs2.htm)
Demogrāfs Ilmārs Mežs ekspedīcijas laikā uz Tomsku
(avots: Zūdošo tautiešu meklējumos)
Pēc vairāk nekā 100 skarbiem jautājumiem, uz kuriem atbildi ne vienmēr varēja zināt vai pat minēt, tika noskaidrots, kurās skolās aug Latvijas jaunās demogrāfu paaudzes zieds, kas pēc nedaudziem gadiem stāsies šobrīd galvenā demogrāfa Ilmāra Meža vietā, kad viņš dosies pensijā, un risinās vēl briesmīgākas demogrāfiskās problēmas nekā pazīstam šodien. Šoreiz uzvarētāju vidū bija gan pazīstami jaunie ģeogrāfi, kuru pēdu nospiedumi jau dziļi ieminušies goda pjadestālā, gan vēl nezināmas uzlēcošās zvaigznes, par kuriem mums tikpat liels prieks kā jaunatklājējiem astronomiem.

Labākie savās klašu grupās un kopvērtējumā:
 • Pamatskolas grupā: 1.vieta - Jānis Kampars (Grobiņas ģ.), 2.vieta - Reinis Ruperts (Liepājas 15.vsk.), 3.vieta - Roberts Oļeiņiks (DA Liepājas 5.vsk.)
 • 10.klašu grupā: 1.vieta - Kaspars Būmeistars (Liepājas 15.vsk.), 2.vieta - Rihards Ročāns (Liepājas 15.vsk.), 3.vietu dala Sandis Millers (Liepājas 15.vsk.) kopā ar Ievu Dobeli (Liepājas Valsts arodskola)
 • 11.klašu jeb meiteņu grupā: 1.vieta - Zanda Litvina (Grobiņas ģ.), 2.vieta - Amanda Gauše (Grobiņas ģ.), 3.vieta - Justīne Ozoliņa (Priekules vsk.)
 • 12.klašu grupā: 1.vieta - Kārlis Alsiņš (Aizputes vsk.), 2.vieta - Andris Šnipkis (DA Liepājas 5.vsk.), 3.vieta - Toms Akmens (Liepājas Valsts 1.ģ.), viņi arī 3 labākie visu klašu kopvērtējumā.
 • Absolūtais uzvarētājs: Kārlis Alsiņš (Aizputes vsk.) ar 64 punktiem, par 3,5 punktiem apsteidzot tuvāko sekotāju Andri Šnipki (DA Liepājas 5.vsk.).
Labākie atsevišķos uzdevumos:
 • "Pasaules kartes" uzdevumā jaunie kartogrāfi Andris Šnipkis (DA Liepājas 5.vsk.) un Kārlis Alsiņš (Aizputes vsk.) droši vien varētu uzzīmēt pasaules karti arī tumšā istabā pēc atmiņas.
 • "Reiz dzīvoja tik..." skaitļos visprecīzākais bija Aleksandrs Russkins (Liepājas 7.vsk.), jo kā gan šis sporta jomā zināmais junioru grupas sprinteris varētu mētāties ar sekundes desmitdaļu šur vai tur!?
 • "Etniskajā skatienā" jeb tautību atpazīšanā pēc fotogrāfijām visacīgākais bija Andris Šnipkis (DA Liepājas 5.vsk.), bet vismazāk punktu - apaļu nulli - savāca mūsu testētie skinhedi, kuri paši nezina, pret ko naidoties, dažkārt pa neatšķirot savu pašu biedra rasi un tautību, ja tas vasarā pārāk iesauļojies.
 • "Radošajā demogrāfijā" - uzvarēja Fanija Čukure (Liepājas Valsts 1.ģ.) un Anna Lanka (DA Liepājas 5.vsk.). Žūrija gan nepārbaudīja, vai abas šos 17 punktus nopelnīja par visradošākajiem risinājumiem demogrāfisko problēmu risināšanā vai arī apsolījās katra uzaudzināt 17 bērnu ģimeni. To mēs uzzināsim tikai pēc gadiem.
 • "Video" uzdevumā par Čehijas demogrāfiju uzvarēja krietnais kareivis Šv..., atvainojos, Kārlis Alsiņš (Aizputes vsk.), kurš par tādām zināšanām būtu pelnījis ne tikai diplomu, bet pat ceļojumu uz Čehiju, taču, tā kā Alsiņš tāpat gandrīz visu zina, tad nav jēgas viņu nekādā ceļojumā sūtīt, pietiks ar diplomu.
Skolu kopvērtējumā stiprākās skolas, kuras līdz ar šo piesaka vislielākās pretenzijas uz 2011./2012.gada sezonas "Kurzemes JĢS skolu kausu":
 1. DA Liepājas 5.vidusskola - 395%
 2. Liepājas 15.vidusskola - 328%
 3. Grobiņas ģimnāzija - 321%

Kā veidojas sezonas kopvērtējuma punkti skolēnam un viņa skolai:
 • Skolēna sezonas kopvērtējums: Demogrāfijas kārtā Andris Šnipkis ieguvis 60,5 punktus jeb 95% no absolūtā uzvarētāja Kārļa Alsiņa rezultāta (65 punkti jeb 100%), šie 95% arī tiek pieskaitīti Andra Šnipka skolēna sezonas kopvērtējumam.
 • Skolas sezonas kopvērtējums: Demogrāfijas kārtā DA Liepājas 5.vsk. pilnā apmērā pieskaita četru labāko šīs skolas dalībnieku procentus: Andris Šnipkis 95%/1=95% + Roberts Oļeiņiks 56%/1=56% + Edijs Lundbergs 55%/1=55% + Aksels Ruperts 55%/1= 55% + ... bet 5.labākā dalībnieka procentus dala ar 2, 6.labākā ar 3, 7. labākā ar 4 utt.: + Gints Reķēns 54%/2=27% + Lauris Rutkis 52%/3=17% + ... utt.
Kuriozi

Taču par apbēdinājumu Izglītības ministrijai, toties par uzjautrinājumu visiem pārējiem - ne vienmēr skolēnu atbildes atbilda labākajiem izglītības standartiem. Piemēram, izbraukušo latviešu atgriešanas kampaņai, skolēni kā iedarbīgu saukli ieteica: "Brauc mājās, badosimies kopā!". Savukārt, lai nepieļautu turpmāku Latvijas depopulāciju, ieteicamākie risinājumi bija "Uzpridzināt lidostu un visus no valsts izejošos ceļus.". Ja tomēr, depopulāciju Latvijai neizdotos samazināt un sāktu pietrūkt darbaspēks, skolēni ierosinātu "uz tukšajām vakancēm apmācīt dzīvniekus". Īpaši sarežģītas skolēniem nešķiet arī pārējās problēmas, piemēram, visas pensionāru problēmas varētu viegli atrisināt, "samazinot pensijas un tā vietā pensionārus mierinot". Savukārt pasaules pārapdzīvotību var viegli novērst, "izlaižot no cietuma recidīvistus, kas parūpēsies par iedzīvotāju skaita kontroli".

Nākamā kārta

Uz tikšanos gada tumšākajā mēnesī - 26.novembrī, kad Liepājā notiks tumšākā kontinenta - Āfrikas atklātā olimpiāde, kurā drīkst piedalīties ne vien Āfrikas valstu, bet arī Latvijas skolēni. Ja kāds vēl nezina, kur atrodas Āfrikas olimpiādes norises vieta jeb Liepāja - tad jāpaskaidro, ka tā ir neliela oāze uz ziemeļiem no Sahāras, kuru apdzīvo visbaltākie zināmie nēģeri un "lietainajā" sezonā visu zemi klāj balta rīsu putra - līdzīga tai, kādu tēvocis Džambo esot redzējis Kilimandžāro kalna virsotnē.

Comments