Paziņojumi‎ > ‎

Kurš kvalificējies Latvijas atklātajai ģeogrāfijas olimpiādei, kurš Āzijas?

Publicēja 2011. gada 22. okt. 16:21Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2011. gada 25. okt. 08:57 ]

Konstatējot, ka salaspilieši uz pēdējo kārtu ieradušies mazākumā (tikai 2 salaspilieši pret 4 valmieriešiem), Atis Tenbergs un Kārlis Bernāns centās nodraftēt labākos kadrus no citām skolām, uzpērkot tos ar savu tradicionālo valūtu - sālītajiem riekstiņiem (bet riekstiņi nāca jau sen par vēlu). Šosezon Salaspilij ticis tikai mazais kauss, bet uzvara bija tik tuvu.
Absolūtais Priekšsacīkšu uzvarētājs -
Kārlis Bernāns (Salaspils 1.vsk.) (pa labi)
(foto no Igaunijas Brīvdabas Rannametsas kāpās
un Kabli putnu gredzenošanas stacijā 2011.g. maijā)
Aizvadītajā sestdienā LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātē, atklājot jauno JĢS sezonu, Priekšacīkšu uzdevumi kā seši likteņa sieki sijāja 152 zelta graudus - viens izlēca no sieka jau pēc pusdienu pārtraukuma, cits centās neizkrist cauri, cieši turoties pie sava gudrākā klasesbiedra, taču galu galā iedzīvojoties aizvien negatīvākos špikošanas sodapunktos. Toties pārbaudījumu izturējušie zelta graudi tiek aicināti ciemos vēlreiz:

Un tagad lai skan himna Priekšsacīkšu uzvarētājiem:
 • Pamatskolas grupā - 1.vietu izcīnīja Jānis Galakrodzenieks (Rīgas Teikas vsk.), 2.vietu - Tomass Andersons (Jelgavas Spīdolas ģ.), 3.vietu - Ketija Nadežņikova (N.Draudziņas ģ.).
 • 10.klašu grupā - 1.vietu izcīnīja Silvestrs Tīrons (Valmieras 5.vsk.), 2.vietu - Haralds Punculis (Aknīstes vsk.), 3.vietu - Kaspars Sorokins (Valmieras Valsts ģ.).
 • 11.klašu grupā - 1.vietu izcīnīja Kārlis Bernāns (Salaspils 1.vsk.), 2.vietu - Roberts Georgs Fimbauers (Valmieras Valsts ģ.), 3.vietu brālīgi dala vidzemnieki Mārtiņš Točs (DA Cēsu Valsts ģ.) un Edgars Krastiņš (Valmieras Valsts ģ.)
 • 12.klašu grupā - 1.vietu izcīnija Kārlis Alsiņš (Aizputes vsk.), 2.vietu - Niklāvs Muzikants (N.Draudziņas ģ.), 3.vietu - Gatis Štolcers (Babītes vsk.)
 • Absolūtā uzvarētāja titulu ar 90 pareizām atbildēm uz 105 āķīgiem jautājumiem pārliecinoši ieguva Kārlis Bernāns (Salaspils 1.vsk.), apsteidzot Silvestru un otru Kārli.
 • Labākā skola pēc jaunās vērtēšanas sistēmas, kas šoreiz lielāku svaru dod kvalitātei, ne tikai kvantitātei, piesakot vislielākās pretenzijas uz JĢS skolu ceļojošo zupas kausu izrādījās Rīgas Valsts 2.ģimnāzija (343 punkti), mazliet apsteidzot pašreizējo Kausa glabātāju Valmieras Valsts ģimnāziju (322 punkti) un vēl vienu tīkotāju dzert zupu no JĢS kausa - Jelgavas Spīdolas ģimnāziju (304 punkti).

Labākie atsevišķos uzdevumos:
 • Pasaules kartē maksimālo punktu skaitu roku rokā sasniedza gan Toms Rozentāls (Valmieras Pārgaujas ģ.), gan Kārlis Bernāns (Salaspils 1.vsk.). Vai vari kartē atzīmēt, kur dzīvo kečvu tautas prezidents Evo Moraless? Puiši laikam pat bijuši pie viņa uz dzimšanas dienu, tepat netālu Bolīvijā.
 • AAE demogrāfiju perfekti pazīst un varbūt pat pārņemt viņu pieredzi Latvijā spētu Tomass Andersons (Jelgavas Spīdolas ģ.), apsteidzot Dailu Strožu (Ziemeļvalstu ģ.), kam drīzāk otrādi - būtu ko pamācīt pašiem Apvienoto Arābu Emirātiem kā vienreiz beigt ierobežot skolnieču tiesības mācīties ģeogrāfiju.
 • Latvijas pilsētu ģērboņu uzdevumā heraldikas eksperts Kārlis Bernāns (Salaspils 1.vsk.) atpazina pat sava sīvākā konkurenta Kārļa Alsiņa (Aizputes vsk.) dzimtās Aizputes ģērbonī attēloto Livonijas ordeņa pili, tikmēr Aizputes Kārlim sazīmēt Salaspils Kārļa dzimtās pilsētas ģērbonī ietverto botāniskā dārza divdīgļlapi šķita jau mazliet sarežģītāk.
 • Ir problēmas? Vismaz analītisko spēju ziņā problēmu nav ne Gatim Štolceram (Babītes vsk.), ne Rihardam Landorfam (Vecumnieku vsk.), jo viņi mazāk kā 5 stundu laikā prata apstādināt Heimaeijas salas vulkāna lavas straumi, iekams tā bija sasniegusi ostu - vienīgo šīs salas īslandiešu iztikas avotu.
 • Attēlu uzdevumā dežavū visbiežāk piemeklēja Kārli Bernānu (Salaspils 1.vsk.), kuru vienmēr pavadīja šī savādā sajūta, ka attēlā redzamajā vietā viņš jau kādreiz ir pabijis, turklāt bieži vien viņš līdzi ceļojumā bija paņēmis arī Mārtiņu Toču (DA Cēsu Valsts ģ.), kuram tāpat šīs bildes likās kaut kur jau redzētas.
 • Variantos A, B, C vai D gluži kā kazino azartspēlē visbiežāk pareizā atbilde "izkrita" Raivim Beņķītim (Jelgavas Spīdolas ģ.), taču tikai par punktu no viņa atpalika Kitija Roze (Liepājas Raiņa 6.vsk.), kura pareizi atbildēja par savas uzvārda māsas melnādainās Rozas Pārkas arestu, kad tā sabiedriskajā transportā nedeva vietu baltajam vīrietim, kuru savukārt labi pazina vēl viens augsta rezultāta ieguvējs Matīss Dedelis (Ziemeļvalstu ģ.), kurš atšķirībā no Džeimsa Bleika bija krietns džentlmenis un JĢS priekšsacīkstēs deva sēdvietu ikvienai kundzei neatkarīgi no viņas ādas krāsas. Tikai neesmu īsti pārliecināts, vai patiešām Zelta uzvedības grāmatā ierakstīts, ka pēc sēdvietas došanas džentlmenis pēc tam drīkst apsēsties kundzei klēpī!?
Karšu cīņu finālā sīvā duelī Priekšsacīkšu absolūto čempionu Kārli Bernānu (Salaspils 1.vsk.) ar rādāmkoku nopaukoja Karšu cīņu absolūtais čempions Silvestrs Tīrons (Valmieras 5.vsk.), parādot pie sienas piekārtajā pasaules kartē Kārlim un visiem pārējiem saviem duelantiem, kur vēži ziemo:Dažas kuriozākās atbildes no dalībnieku lapām:

Jautājums: Raksturo Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) ģeogrāfisko novietojumu!
Atbilde: Labs novietojums
Atbilde: Tur ir pāris upju, daudz smilšu, naftas un arābu
Atbilde: Bengālijas līča piekraste
Atbilde: Apskalo Klusais okeāns
Atbilde: Āfrikā
Atbilde: Precīzi nepateikšu, zinu tikai to, ka viņiem apkārt dzīvo krievi.
Atbilde: Dienvidu puslodē
Atbilde: Bersijas līcis (labi, ka dalībnieks vēl neizdomāja līdzīgā kļūdainā manierē pierakstīt arī kaimiņvalsti Saūda Arābiju)

Jautājums: Dota tabuliņa ar vairākiem AAE skaitu senākos un nesenākos gados, kur jānosauc senākais tautas skaitīšanas datums! (vienkārši jāpaņem senākais nenoapaļotais, tātad precīzais, skaitlis, nevis noapaļotais, tātad aptuveni aplēstais skaitlis – pat pirmklasnieks to spētu izdarīt)
Atbilde: Vai tiešām neko vieglāku nevarējāt pajautāt? (bet pārsteidzošā kārtā šis pašpārliecinātais dalībnieks atzīmē nevis senāko, bet jaunāko gadaskaitli, citiem vārdiem sakot - izgāžas pat pirmklasnieku acīs)

Jautājums: Nosaukt AAE galvaspilsētu!
Atbilde: Abu-Dabī jau diez vai būs!?
Atbilde: AAE vispār nav galvaspilsētas

Jautājums: Kāpēc AAE no naftas ieguves arvien vairāk pārorientējas uz citām biznesa nozarēm:
Atbilde: Tāpēc, ka saprata, ka naftu iegūt ir kaitīgi.
Atbilde: Visparastākā mantkārība.

Jautājums: Kāpēc AAE izputēja pērļu zvejniecība?
Atbilde: Zivis izmira (vai tad pērļgliemenes tur pērles vairs nebriedina, ka zivīm viņu vietā tagad jāķeras pie šī biznesa).

Jautājums: No kuras valsts AAE visvairāk imigrantu?
Atbilde: No Eiropas (līzīgi kā kāda amerikāniete erudīcijas konkursā apgalvoja, ka Eiropa ir viena vesela valsts, kurā runā franciski)

Jautājums: Kāpēc Igaunijai atšķirībā no Latvijas un Lietuvas austrumu pierobežā nav izveidojies tik izteikts etnogrāfiskais pārejas reģions?
Atbilde: Jo Igaunijai ar Poliju ir daudz īsāka robeža nekā Latvijai un Lietuvai (ar kurām tik valstīm Polijai nav kopīga robeža)

Jautājums: Kā 5 stundu laikā apturēt ostai tuvojošos lavas straumi?
Atbilde: Ātri uzbūvēt priekšā lavai sniega mūri, bet, ja tas nepalīdz, tad gan ātri mukt projām.
Atbilde: Jāizveido dzīvā ķēde un jāaptur (Īslandē jau tā tik maz iedzīvotāju)

Jautājums: Kāda saimniecības nozare Zviedrijā un Somijā visvairāk rada dioksīna piesārņojumu
Atbilde: Matu balināšana (jā, dioksīns ir balinātājs, bet ne jau matiem, cilvēkam no tās indes jāturas pa gabalu).
Atbilde: Zivis vainīgas (tas tiesa, ka Baltijas jūras zivīs konstatēts dioksīna līmenis, kas pārsniedz ES pieļaujamās normas, bet vainot zivis tādēļ, ka tās saindējas ar cilvēku radīto piesārņojumu būtu tas pats, kas vainot upi, ka tā tecēja tieši zem tā tilta, no kura es izdomāju izgāzt degvielas mucu).

Jautājums: Kā demogrāfiski izskaidrot, kāpēc iedzīvotāju skaita ziņā raženākajā Lietuvas PSR padomju gados bija daudz mazāks komunistiskās partijas biedru skaits nekā mazākajā Latvijā?
Atbilde: Jo lietuvieši bija gados jaunāki par latviešiem un nepietiekamais vecums tiem liedza iestāties partijā (tātad Lietuvā padomju laikā dzīvoja pārsvarā bērni un tīneidžeri, bet pieaugušos bija pagrūti kaut kur sameklēt).

Jautājums: Kāpēc Igaunijas ziemas sporta centri pretēji Latvijai novietoti tieši valsts dienvidos (Otepē), nevis ziemeļos?
Atbilde: Jo tur ir aukstāks un augstāks (lielos vilcienos jau ir pareizi)

Comments