Paziņojumi‎ > ‎

Kā nopelnīt 3600 latus vienas dienas laikā?

Publicēja 2010. gada 11. maijs 07:43Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2013. gada 19. janv. 14:57 ]


Pēdējo gadu visliesākajā pavasarī JĢS žūrijai pienāca slepenas ziņas, ka Latvijā vēl ir kāda nezināma oāze, kuru krīze itin nemaz nav skārusi - dziļi Kurzemes mežos, kur dzīvo tikai bezbēdīgie čuņčiņi un svirlīši. Tikai pa laikam tur iebrauc kāds naftas tranzītnieks no tuvējās Ventspils, kurš gluži kā putniņš var čivināt, jo, pateicoties augstajām naftas cenām, krīze viņu nemaz, nemaz neskar. Lielā attāluma dēļ tikai 16 paši uzticīgākie jaunie ģeogrāfi un 9 visbargākie locekļi no žūrijas vidus gaidīja autobusa pieturā, vai neatbrauks vēl kāds.

Aiziet mežā! Spāres pauguraines priežu siliem klātas aizmigušas holocēnā izveidojušās iekšzemes kāpas un starp tām - dumbrāji un neskaitāmi ezeriņi ar jocīgiem nosaukumiem (pat Čaikovska "Gulbju ezers"). Pēkšņi esam nonākuši neparasti mājīgā mežnorā, tās ir ganības vai pat pirms simt gadiem bezvēsts izzudušas mājas pagalms. Tikai ceriņi liecina par skaistajām latvju saimniecēm, kas katru svētdienu apmeklējušas Usmas baznīcu, kuru šobrīd varat aplūkot Brīvdabas muzejā tepat Rīgā.


Rezultāti

Tomēr meža romantikai nevarēja vis ļauties, jo JĢS valda visnežēlīgākie džungļu likumi - ja tu neizgriezīsi pogas savam konkurentam, tās izgriezīs tev pašam! Vissīvākā cīņa izvērtās 10.klašu grupā, kur debitante Elza mina uz papēžiem brīvdabas pārsteigumam Muraševai, atstājot viņu kaunpilnajā pēdējā vietā. Taču par pārsteigumu visiem - pie ugunskura "zeltu" saņemt izsauca mazpazīstamo Saldus 2.vidusskolas audzēkni Elzu Muraševu, kurai nācās atzīt, ka vissmagākā cīņa tomēr ir pašam ar sevi.

Cēsu Valsts ģimnāzijas absolventu Edmundu Cepurīti parasti nepieskaita pirmā lieluma erudītu klubiņā (kurā noteikti iekšā būtu gan Pēteris Rozenbaks, gan Roberts Bluķis, gan Dāvis Immurs), tomēr izrādās, ka viņš jau divreiz šajā sezonā kļuvis par absolūto uzvarētāju - Zinātnisko darbu konferencē ar pētījumu "Ainavu izmaiņas Amatas ielejā" un arī šoreiz - Usmas brīvdabā, kas ir vispraktiskākās kārtas. Tādēļ potenciālie darba devēji neatskatoties paies garām dažam labam "Ivo Krumholcam", lai dotos taisnā ceļā parakstīt darba līgumu ar lietaskoku Cepurīti.

Edmunds Cepurītis - visaugstākajā vietā

Bet, likteņa ironija, "Praktiskā latvieša" nomināciju ieguva Dāvis Immurs ar savu sauklīti "domā loģiski", kam praktiskā jēga iznāca visai neliela, ja neskaita galvas sajaukšanu sīvākajam konkurentam Armandam Rudušam. Dāvis Siguldas ģimnāzijas Armandu tikai par dažiem milimetriem apsteidza brīvdabā un par mikrometru visas sezonas kopvērtējumā, tiekot pie vērtīgākām balvām, ko noglabāt tumšajā seifā.

Vai brīvdabā var nopelnīt 3600 latus vienas dienas laikā? Pajautā Gunai Rasai no Mazsalacas vidusskolas un tu uzzināsi, ka brīvdabas kārtā viņa nopelnīja pietrūkstošos 4 punktus, lai apsteigtu Kārli Lakševicu no Ziemeļvalstu ģimnāzijas cīņā par pirmo sešinieku un iekļūšanu Ģeogrāfijas fakultātes budžeta grupā, kas maksā 1200 latu gadā. Vai tev rokās vispār kādreiz ir bijusi tik liela nauda?


Sporta disciplīnas

Kā Tu justos, ja Tevi nosauktu par Misteru Zābaku? Visi mani tā saukā, Tu atbildētu un izplūstu asarās. Izrādās, Aivars Cīrulis ar šo iesauku pat lepojas, jo ar to jauno ģeogrāfu aprindās apzīmē sezonas tālāko zvejnieku zābaka metēju. Pretvējā un krīzē gan šie rezultāti bija tik smieklīgi, ka kauns nosaukt metros. Labāk tad teikt, ka vairāk metru nekā Artis Vansovičam un Dāvim Immuram. 

Sieviešu zābaku konkurencē, garākie papēži bija seniorei Gunai Rasai, savukārt Ievai Grīnhofai un Artai Rolavai līdz kāzām vēl mazliet jāpatrenējas, lai varētu trāpīt savam vīram virtuves tālākajā stūrī. Artas gadījumā tas būtu atraktīvākā JĢS dalībnieka titula īpašnieks - Dāvids Bērziņš, jo abiem svinīgā ceremonijā Miss un Mistera nominācijas, kā arī līgavaiņa ņieburu un līgavas kleitu dāvāja mācītājs Uldis Klepers.


Alpīnajā futbolā, kuru tiesāja starptautiskais tiesnesis paugurknābja gulbis, ar rezultātu 7:3 zaudēja "Uzvarētāji", bet uzvarēja "Winneri". Pēc futbola sekoja veselas trīs aklās disciplīnas - aklie tārpiņi, aklie skaitļi, aklās olas, kur "Uzvarētāji" vēl centās šo to atgūt, bet paklupa komandu lecamaukllēkšanā.


Nominācijas

Nudien neatceros, ka šajā brīvdabā, kāds būtu dziedājis kaut vienu dziesmiņu, tādēļ arī neatceros, kas ieguva nomināciju "JĢS dziesminieks". Varbūt tas bija Mārcis Rītausmas dziedonis? Nē, jocīgs vai, Mārcis taču ieguva "Cunduru"! Ā, patiešām... Toties neviens neaizmirsīs, ka vienlaikus kā "JĢS maija mēneša modelis" un "Usmas bieds" tika ievēlēts šarmantais kungs Urbis. 

Bet savelkot visus šos ekstrēmus kopā, no tiem visiem pa bišķiņai piemita "JĢS viduvējības" titula ieguvējam - Otto Rostokam.


Nakts ekskursija ar laivām

Skolotājiem un vecākiem pateikšu, ka, protams, netika aizmirsti tādi drošības piederumi kā glābšanas vestes un ķiveres. Braucam garām Dižgabalkalnam, no kura cara karaspēks plānoja uzbrukumu poļu nekronētajam Kurzemes hercogam Moricam, kas ar 300-galvainu zemnieku rotu bija paslēpies toreizējā Zivju salā. Morica šajā salā vairs sen nav, viņš pārģērbies par savu sulaini, pārpeldēja ezeru un aizbēga uz Franciju, kur viņu gaidīja spoža militārā karjera. Arī viņa it kā apslēpto bagātību lādi salā neviens neatrada. Tagad šajā salā sirmo milzu mamutkoki (ozoli un priedes) un dziļi zemē pukst zirnekļu pētnieka Māra Šternberga sirds. Tuvāk gan mēs nebrauksim, lai neiztraucēto Mazo Ērgļu vairošanos.


Nu, jupis, aizrunājāmies! Esam iebraukuši nepārredzamos niedru džungļos. Vējš pieņemas spēkā un Luziķērtes līci pāršķeļ zibens šautras. Pretējā krastā Usmas ciemā iedegas samiegojušā un kašķīgā zivju inspektora mājas logi. Aši izvelkam tīklus un airējam, ko mākam atpakaļ. Neakadēmiskais smaiļotājs Dāvids Bērziņš ir ne pa jokam pārsteigts ieraugot akadēmiskos airus, bet agri vai vēlu viņš ietrāpīs arī Godeļdangā, kur kā bāka naktī spīd mūsu ugunskurs.

Uzredzēšanos oktobrī JĢS priekšsacīkstēs!


Par fotogrāfijām

Atsūtiet savas brīvdabas bildes uz e-pastu reinis.berzins@jgs.lv. Tā kā e-pasta pielikumā var pievienot tikai 25MB lielu failu apjomu, ieteicams tā vietā labāk nosūtīt saiti uz failiem.lvmegaupload.com portālos augšupielādētajiem failiem vai arī saiti uz fotohostinga portāliem flickr.com vai picasaweb.google.com (ieteicamāks, jo piedāvā labāku bezmaksas fotohostinga plānu 1GB apjomā, turklāt fotoalbumu var lejuplādēt ar vienu klikšķi).

Comments