Paziņojumi‎ > ‎

JĢS dibinātajam Egilam Birzniekam šogad apritētu 65 gadu

Publicēja 2015. gada 2. dec. 06:32Anna Sakne   [ atjaunināts 2015. gada 2. dec. 06:37 ]
Par godu Jauno ģeogrāfu skolas dibinātāja Egila Birznieka jubilei šogad 12.decembrī rīkosim īpašu, viņa piemiņai veltītu JĢS kārtu "Retro ģeogrāfijai", kurā risināsim pat 20 u 30 gadu senus paša Birznieka gatavotus uzdevumus. Šajā sacīkstē aicināti piedalīties ne tikai pašreizējie jaunie, bet arī kādreizējie jaunie ģeogrāfi, kas nu jau kļuvuši par lieliem vīriem un sievām, varbūt pat paši māca ģeogrāfiju jaunajai paaudzei, kuri vēl nemaz nebija dzimuši tālajā 1996.gadā, kad aizsaulē aizgāja šis ģeniālais cilvēks. Tāpēc piedavājam bijušā JĢS prezidenta, Egila Birznieka studenta un pat kolēģa JĢS žūrijas sastāvā - Mārtiņa Vimbas - atmiņas par JĢS dibinātāju.
Egils Birznieks - in memoriam
Tekstu sagatavojis un iesūtījis Mārtiņš Vimba, 1999.gada jūnijs

Egils Birznieks - ģeogrāfs, LU Jauno Ģeogrāfu skolas izveidotājs, A.Kronvalda prēmijas laureāts (1988.).

Egils Birznieks - ģeogrāfs, cilvēks ar apbrīnojamām prāta spējām, neizsmeļamu erudīciju, izcilām oratora dotībām. Vairāk kā 20 gadus viņš bija jauno ģeogrāfijas interesentu kustības priekšgalā. Viņš ir dzimis 1950.gada 19.augustā. 1972.gadā iestājās Latvijas Valsts Universitātes Ģeogrāfijas fakultātē, kuru beidza 1977.gadā. 1993.gadā ieguvis maģistra grādu.

Septiņdesmito gadu vidū fakultātē tika izveidota skolēnu pirmsstudiju izglītības forma - Jauno Ģeogrāfu skola (JĢS). Tās darbību organizēja klātienes un neklātienes intelektuālsacensību cikla formā. Par galvenajiem mērķiem tika izvirzīta talantīgu skolēnu izglītošana un piesaistīšana ģeogrāfijas studijām. Kā galvenie (JĢS) darbības nodrošinātāji jau no pirmajām nodarbībām darbojās fakultātes studenti. Starp viņiem bija arī Egils Birznieks. Pateicoties viņa spilgtajai personībai, bezgalīgajam zināšanu krājumam un neizsmeļamajam Šveika cienīgu stāstu un asprātību pūram, JĢS nodarbības kā magnēts ik mēnesi pievilka vairākus desmitus jauno ģeogrāfijas interesentu. Egila Birznieka darbības laikā caur JĢS “dzirnām” izgājušas vairākas paaudzes talantīgu ģeogrāfu un ģeogrāfijas pedagogu. Tieši Birznieka dārdošajā balsī un asprātībām pilnajā runā simtiem Latvijas skolēnu tapušas atklātas jaunas ģeogrāfijas un dzīves patiesības.

Egila Birznieka veidotie ģeniālie uzdevumi, vienkāršās, precīzās un taisnīgās metodes intelektuālas sāncensības kāpināšanai un zinošāko skolēnu noteikšanai, bija faktors, kas izmainīja daudzu skolas solā un mācību programmas ietvaros bieži vien garlaikoto “gudrīšu” nākotnes nodomus un deva tiem impulsu jaunu zinību apgūšanai. Jau studiju gados Egils Birznieks bija radījis metodisko paņēmienu kopumu, kas plaši tika izmantots JĢS darbībā. Tie nodrošināja daudzveidīgu ģeogrāfisku uzdevumu izveidošanu un izmantošanu JĢS nodarbībās. Pareizās atbildes izskanēja auditorijā tūlīt pēc uzdevumu veikšanas un rezultāti tika operatīvi apkopoti. Egila Birznieka piekoptā un uzturētā erudīcijas un labvēlīgas konkurences dzirksts jaunajiem ģeogrāfiem lika meklēt, domāt, atrast, uzzināt un atkal meklēt, aptverot aizvien jaunus un jaunus zināšanu apvāršņus

Tā kā Egils Birznieks nemitīgi pilnveidoja JĢS darbību, ieviesa aizvien jaunas un izkopa jau iepriekš izstrādātās metodes, tad jau augstskolas diplomdarba aizstāvēšanas laikā viņš bija atzīts par vienu no ievērojamākajām latviešu ģeogrāfijas metodikas autoritātēm. Aizstāvējis diplomu, viņš turpināja strādāt fakultātē, būdams ierindas mācībspēks bez īpašiem tituliem. Viņš turpināja vadīt Jauno Ģeogrāfu skolu, kļūstot par zinātnisko konsultantu. Lai arī JĢS darbības organizēšanai no studentu vidus tika izraudzīti prezidenti, Egils Birznieks vienmēr bija JĢS darbības degpunktā. Šeit viņš bija ieguldījis visu savu sirdi un dvēseli, un, diemžēl, nereti bija spiests ieguldīt arī daļu savu materiālo līdzekļu.

JĢS nodrošināja talantīgu un zinātkāru jauno studentu piesaistīšanu ģeogrāfijas studijām. Vienlaikus šī sistēma “atražoja” pati sevi, jo vēl nesenie JĢS dalībnieki, kļūstot par fakultātes studentiem, aktīvi iesaistījās JĢS žūrijas darbā, nodrošinot organizācijas darbības pēctecību.

Egils Birznieks savu skolotāja un zinātkāres rosinātāja talantu plaši izpaudis arī ārpus fakultātes sienām. Diez vai kāds vairs uzskaitīs gan visus bankrotējušos, gan aizvien eksistējošos Latvijas preses izdevumus, visas konkursu sērijas, turnīrus, supersērijas, zibensturnīrus un maratonus, ko organizējis un vadījis Egils Birznieks. Daudz ir arī presē un citos mēdijos izskanējušo konkursu un viktorīnu autoru, kas smēlušies ierosmi viņa veidotajās konkursu paraugstundās. Daudzu jo daudzu konkursu veidošanai presē par pamatu ņemti E.Birznieka savulaik izstrādātie principi.

Izcilā ģeogrāfa un ģeogrāfu skolotāja dzīves pavediens pāragri pārtrūka 1996.gada janvārī. Egilu Birznieku pēdējā gaitā pavadīt bija ieradušies ļoti daudz viņa studentu, skolnieku, draugu, kolēģu, paziņu un tuvinieku. Starp tiem - desmiti cilvēku, kuru garīgo izaugsmi no nedroša pusaudža gadiem līdz studiju pabeigšanai bija sekmējis Egils. Cilvēki, kuru pasaules skatījumu ietekmējis reiz JĢS nodarbībā dzirdētais Egila uzmundrinošais sauklis: “Galvenais nav uzvarēt, bet aptīties ap pretinieka zarnām!”

Pēc Egila Birznieka nāves, viņa aizsākto darbu - JĢS turpina viņa studenti, tie, kas, vēl JĢS solā sēžot, apbrīnojuši “lielā bārdainā vīra” kolosālās zināšanas un azartiskos jautājumus, tie, kas smēlušies izdomas bagātību, pārņēmuši izstrādātās metodes un iegūto pieredzi.

Egila Birznieka devums Latvijas tautas izglītošanas labā novērtēts, piešķirot viņam Ata Kronvalda prēmiju. Novērtējot Egila Birznieka mūža ieguldījumu JĢS attīstībā, 1996.gadā ar LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Domes lēmumu JĢS piešķirts Egila Birznieka Jauno Ģeogrāfu skolas nosaukums.


Attēli no ģimenes arhīva:
  • Egils Birznieks Lielajā aulā uzrunā ģeogrāfijas interesentus
  • Egils Birznieks kopā ar studentiem, gatavojot kārtējo Jauno ģeogrāfu skolas kārtu.

Comments