Paziņojumi‎ > ‎

Jauno pasauli atklāj Toms Akmens (Liepājas Valsts 1.ģimnāzija)

Publicēja 2011. gada 3. apr. 15:43Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2011. gada 5. apr. 12:26 ]
Uz Jaunās pasaules - Amerikas - ģeogrāfijas kārtu dalībnieki pie reģistrācijas galdiņa drūzmējās ar visdažādākajām sejas izteiksmēm: vieni bija ieradušies gaišu cerību pilni kā Transamerikas dzelzceļa pionieri, citi kā indiāņi neuzticīgi nopētīja jauniņo skalpus, bet daži vispār nezināja, kurp atnākuši, gluži kā tādi Kolumbi - Amerika vai Indija - tiem viens pīpis.

Svarīgākā ziņa, ka šoreiz neuzvarēja Kārlis Alsiņš no Aizputes (gandrīz jau atdevām viņam diplomu pirms paša konkursa un gandrīz jau aizsūtījām mājās). Laikam jau bija apnicis mūždien saņemt Lielos un dārgos "Jāņa Sētas" Pasaules uzziņu atlantus un bija interese palasīt kaut ko 3.vietas ieguvēju bibliotēkas. Šoreiz absolūtā uzvarētāju titulu piešķīrām tam, kurš to patiesi spēja novērtēt, - Tomam Akmenim (Liepājas Valsts 1.ģ.). Turklāt uzvaru viņš izcīnija ar solīdu 7 punktu pārsvaru pār tuvāko sekotāju Andri Šnipki (DA Liepājas 5.vsk.).

Ko gan jaunais ģeogrāfs tagad iesāks ar šīm fenomenālajām Amerikas kontinenta zināšanām? Vai dosies Ernesto Če Gevara revolucionāru pēdās un gāzis buržuāzistu valdības vienu pēc otras? Vai gluži otrādi, Silīcija ielejā uzprogrammēs pats savu superbremzīgo operētājsistēmu, kāda Bilam Geitsam pat sapņos nav rādījusies? Vai varbūt viņš būs gaidīts viesis kādas vēl neatklātas Amazones kanibālu cilts vakariņās? Katrā ziņā plašas zināšanas sniedz plašu izvēli.


Absolūto vairākumu - 46 no 89 dalībniekiem - šoreiz bija pulcējusi pati namamāte - DA Liepājas 5.vidusskola (kā nekā lielākā latviešu skola visā Pasaulē). Un pateicoties mājnieku sapelnītajiem 60 sezonas punktiem, skolai beidzot izdevās apsteigt sīvāko konkurentu cīņā par Kurzemes JĢS ceļojošo skolu kausu - Grobiņas ģimnāziju. Vai Grobiņas vikingi Brīvdabas kārtā spēs atgūt cīņā zaudēto saviem spēkiem, vai arī būs jāaicina tautieši no Gotlandes?

Goda pjadestāls katrā klašu grupā:
 • Pamatskolas grupā: 1.vieta - Kārlis Kadiķis (DA Liepājas 5.vsk.), 2.vietā - Roberts Oļeiņiks (DA Liepājas 5.vsk.), 3.vietā - Reinis Ruperts (Liepājas 15.vsk.)
 • 10.klašu grupā: 1.vieta - Dmitrijs Jerohnovičs (Liepājas A.Puškina 2.vsk.), 2.vieta - Reinis Ronis (Grobiņas ģ.), 3.vieta - Nils Toropovs (Grobiņas ģ.)
 • 11.klašu grupā: 1.vieta - Toms Akmens (Liepājas Valsts 1.ģ.), 2.vieta - Andris Šnipkis (DA Liepājas 5.vsk.), 3.vieta - Kārlis Alsiņš (Aizputes vsk.)
 • 12.klašu grupā: 1.vieta - Matīss Vite (Liepājas Raiņa 6.vsk.), 2.vieta - Māris Šnipkis (DA Liepājas 5.vsk.), 3.vieta - Ojārs Dārznieks (DA Liepājas 5.vsk.)
Labākie katrā uzdevumā atsevišķi:
 • "Skaidrojošo vārdnīcu" no A līdz Я bija apguvis Dmitrijs Jerohnovičs (Liepājas A.Puškina 2.vsk.)
 • Video uzdevumā "Laivā pa Kolorādo" un Zaļo upi (ko JĢS žūrija bija apceļojusi par savāktajām dalības maksām un tikai ar vienu mērķi - uztaisīt uzdevumu Kurzemes JĢSam) neviens dalībnieks negribēja izrauties priekšā un palikt viens neviesmīlīgajā upē, un labāko punktu skaitu - 9 no 19 - vienlaicīgi sasniedza vesela ūdenstūristu ekipāža - Laura Butkus (DA Liepājas 5.vsk.), Irēna Atnaguzina (Liepājas 8.vsk.), Ojārs Dārznieks (DA Liepājas 5.vsk.) un Jānis Zāle (DA Liepājas 5.vsk.).
 • "Amerikas kartē" vislabāk oriententerājās navigators Toms Akmens (Liepājas Valsts 1.ģ.).
 • "Noziedzību Latīņamerikā" kā savu kabatu pārzināja strīpainā uzsvārcī ģērbies aizdomīgs kungs vārdā Kārlis Alsiņš (Aizputes vsk.).
 • "Apgalvojumu" kārtā patiesību no izdomājumiem vislabāk nošķīra Zanda Litvina (Grobiņas ģ.).
 • "Amerika bildēs" elementāra šķita Dmitrijs Jerohnovičs (Liepājas A.Puškina 2.vsk.), kurš pats prastu nobildēt vēl smukākas bildes.
 • "Karogus" vislabāk atpazina Kārlis Kadiķis (DA Liepājas 5.vsk.), kas viņam lieti noderēs, nākotnē strādājot par matrozi, jo iekuģojot svešas valsts ūdeņos, mastā jāuzvelk šīs valsts karogs, ja nevēlas iedzīvoties soda naudās.
Starp citu, pamatskolniekiem šī bija sezonas noslēguma kārta, par to lasiet rakstā: "Kurzemes JĢS debijas sezonā pamatskolu grupā uzvar Irēna Atnaguzina (Liepājas 8.vsk.)"

Uz tikšanos Brīvdabas kārtā tepat Liepājas pievārtē (sīkāka informācija tiks publicēta šīs nedēļās laikā) - šoreiz piedalās tikai 10., 11. un 12.klašu audzēkņi. Bet pamatskolniekus gaidīsim atkal nākamajā - 2011./2012.gada - sezonā!Comments