Paziņojumi‎ > ‎

Gada jaunais pētnieks - Ēriks Zeps, bet Skolu kausā vadībā - Salaspils 1.vidusskola

Publicēja 2011. gada 15. janv. 11:39Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2011. gada 15. janv. 14:11 ]


Ēriks Zeps sastādījis tūrisma maršrutus
pa Rēzekni gan kājām, gan autobusā
2011.gada 15.janvārī Latvijas krunkaināko smadzeņu īpašnieki tikās savdabīgā šovā (ne mazāk interesantā kā "Ginesa rekordu šovs"), lai iepazīstinātu klausītājus ar saviem jaunākajiem atkājumiem ģeogrāfijā. Šoreiz gan neviens jauns kontinents netika atklāts, toties pavērti jauni apvāršņi, aiz kuriem varētu slēpties vēl kaut kas labāks par jauniem kontinentiem - tas gan tika izdarīts godam.

Vispraktiskākais jaunais pētnieks Ēriks Zeps (Rēzeknes 5.vsk.) atklājis, ka Rēzekne, atrazdamās tranzītceļu krustpunktā, ar savu baznīcu torņu un pakalnu izraibināto seju aiz plīvura slēj vēl neizmantotu tūrisma potenciālu, izstrādājot jaunus tūristu maršrutus savā darbā "Tūrisma perspektīvas Rēzeknē".

Visoriģinālāko pētījuma tematu bija izgudrojuši Ivars Muzis un Aleksandrs Talanovs (Rīgas 2.ģimnāzija) - "Apbūvēto teritoriju plānošanas formas jauno ES valstu galvaspilsētu vecpilsētās (centrālājos rajonos)". Patlaban abi autori meklē sponsorus, kas varētu viņiem finansēt ceļojumu uz visām šīm galvaspilsētām, lai par plānošanas formām varētu pārliecināties dabā.

Reinis Kampars (Grobiņas ģimnāzija), reaģējot uz paradoksālo situāciju, ka Grobiņās jaunceļamā ogļu elektrostacija apspriesta visur citur, tikai ne Grobiņā, centies likvidēt šo vakuumu, izstrādājot pētījumu "Potenciālās Liepājas ogļu termoelektrostacijas ietekme uz Grobiņas vidi".

Atis Tenbergs (Salaspils 1.vsk.) sava darba "Vienas dienas tūrisms un tā iespējas Salaspilī" izstrādes gaitā secinājis, ka aptauju veicējiem jāuzmanās, aptaujājot sieviešu kārtas pārstāves, jo viņas, nevēloties apbēdināt anketētāju, parasti izvēlēsies viņam patīkamāko atbilžu variantu. Jāatzīst, kas tas ir patiešām revolucionārs atklājums socioloģijas nozarē.

Ja daži slinkākie skolēni uzskata, ka gaisma piesārņo viņu istabu, jo, to ieslēdzot, uzreiz top redzami putekļi uz grāmatām un konfekšpapīri pagultē, tad jaunais pētnieks Atis Kļaviņš (Jelgavas 4.vsk.) gaismas piesārņojuma problēmai piegājis daudz zinātniskāk, pētot "Gaismas piesārņojumu Jelgavā", brīdinot, ka pašvaldība, arvien uzlabojot ielu apgaismojumu, sāk apdraudēt Lielupes palieņu pļavu floras un faunas naktsmieru. Un šis jau ir pavisam jauns ekoloģijas skatpunkts, kam līdz šim pievērsta pārāk maza uzmanība.

Rihards Landorfs (Vecumniekus vsk.) savā darbā "Purvi Vecumnieku novadā" savā dzimtajā pusē izplānojis perspektīvās purva taku izbūves vietas pēc Lielā Ķemeru tīreļa laipas parauga, kā arī savācis dažnedažādas purvu teikas un nostāstus no veciem ļaudīm, kamēr vēl nav par vēlu.

Roberts Georgs Fimbauers (Valmieras Valsts ģimnāzija), pētot "Ģīmes upes" hidroloģiju pielietojis visdažādās praktiskās pētniecības metodes - sākot no ūdensanalīzes līdz pat vējrozes sastādīšanai.

Ernests Ozoliņš (Valmieras Valsts ģimnāzija) pētījuma "Saules apkure" veikšanā ieguldījis vislielāko summu - 6000 latu, ierīkojot divu saules kolektoru apkures sistēmu un aprēķinot, ka šāda sistēma attiecīgajā mājā atmaksātos 5 gadu laikā. Sponsori, saturieties, kad nākamgad pētnieks Ozoliņš ķersies klāt atomelektrostacijas energoefektivitātes pētīšanai, gatavojoties uz 2012.gada JĢS zinātnisko konferenci!

Kristaps Bumbulis (Grobiņas ģimnāzija) savā kvantitatīvajā pētījumā "Teritoriālās reformas ietekme uz Grobiņas novadā ietilpstošo Medzes pagasta jauniešu dzīves kvalitāti" savācis apjomīgus aptaujas datus, uzzinot jauniešu problēmas pirms un pēc novadu reformas, lai gan Medzes jauniešiem itin bieži jūk kopā problēmas, ko izraisījusi reforma, pašu mazaktīvums, krīze vai pat laikapstākļi.

Visaktuālākais šīsziemas temats bija skarts Edgara Krastiņa (Valmieras Valsts ģ.) darbā "Sniega segas biezuma izmaiņas Bērzaines pagastā 27.12.2010 – 08.01.2011", kurā pētnieks salīdzinājis paša veikto mērījumu rezultātus ar Latvijas Vides, Ģeoloģijas un Meteoroloģijas centra datiem, secinot, ka centra darbinieki šos datus no pirksta vis neizzīž, līdz ar to viņu pārraugam vides ministram Raimondam Vējonim nav jāraizējas par savu padoto godaprātu.

Aicinu šīs zinātniskās konferences dalībniekus sazināties ar mums, rakstot uz reinis.berzins@jgs.lv un informējot, vai atļaujat publicēt jūsu prezentācijas vai pat visu pētījumu pilnībā JĢS mājaslapā. Ja vēlaties - jūsu darbam var uzlikt dažādu līmeņu aizsardzību - lai to nevarētu lejuplādēt vai tikai lai nevarētu nokopēt tekstu, varu pārkonvertēt DOC vai PDF formātā pēc jūsu izvēles. Iespējams, tādējādi tieši jūs sekmēsiet arī citu jauniešu, kas šobrīd varbūt iet neceļos, pievēršanos zinātnei.

Vēl nedrīkst nepieminēt visām Latvijas skolām ārkārtīgi šokējošu vēsti - Skolu kausa vadībā, iespējams, pirmo reizi visas JĢS pastāvēšanas vēsturē dzelteno līdera krekliņu uzvilkuši Salaspils 1.vidusskolas trīs atlanti - Atis Tenbergs un brāļi Bernāni. Viņi to paveikuši tikai trijatā, vai spējat aptvert? Es - nē, jo jau kopš 1.klases skolotāja mani iesaukusi par neaptēsto cietpauri. :)


Comments