Paziņojumi‎ > ‎

Atkal kā toreiz...

Publicēja 2010. gada 5. dec. 06:00Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2010. gada 9. dec. 17:12 ]


Skolotāji un vecāki vienmēr tik izmisīgi nobažījušies, kā lai tiek galā ar jauno paaudzi, kam pārlieku "sakāpis galvā"? Vienkāršāk par vienkāršu - sakaujiet viņus ģeogrāfijas uzdevumu risināšanā vai pārduriet tos kā piepūtušos balonus karšu cīņās! Pat visvispieticīgākais no šiem dinozauriem - "izmirušās" erudītu paaudzes - Jānis Rubulis (Dzelzavas pamatskola), kurš ļoti paškritiski sevi vērtēja pieteikumā, izrādās būtu uzvarējis gan pamatskolas grupā, gan 10.klasē, gan 11.klasē, un pat 12.klašu grupā viņam pietrūka puspunkts, lai kārtu kaklā bronzas medaļu. Bet vēl daži veterāni varēja ar mierīgu sirdi doties mājās tikai pēc dažu uzdevumu izpildīšanas, skaidri zinot ka jau gana punktu savākts, lai apsteigtu savus bērnus un mazbērnus un iekļūtu vismaz sešiniekā pamatskolas grupā. Nu, sīkie, vai tagad redzat cik mēs, vecie, esam gudri, un ka ar ragaviņām uz mežu mūs nepavisam nav jāvelk!

Tikai divi skolēni šajā veco pulkā varētu ieiet ar paceltu galvu - Dāvis Immurs (N.Draudziņas ģimnāzija), kuram kopvērtējumā būtu 2.labākais rezultāts un Armands Rudušs (Siguldas Valsts ģimnāzija), kuram savukārt būtu 7.labākais rezultāts gan starp jaunajiem, gan vecajiem. Dāvja jājamzirdziņš un labākais absolūtais rezultāts bija "Pasaules diapozitīvu" uzdevums, savukārt Armanda - "Problēmas". Jājot uz šiem diviem jājamzirdziņiem, abi ģeožokeji arī šķērsoja retro ģeogrāfijas sacīkšu finiša līniju kā pirmais un otrais 12.klašu grupā. Savukārt Ernests Ozoliņš (Valmieras Valsts ģimnāzija), Kārlis Bernāns (Liepājas Valsts 1.ģimnāzija) un Kārlis Alsiņš (Aizputes vidusskola) sadalīja 1.vietas attiecīgi: pamatskolas, 10.klašu un 11.klašu grupās - un, starp citu, tie ir Vidzemes un Kurzemes reģionālo JĢS augļi!

Bet kurš tad bija absolūtais pirmais numurs - protams, Urbis - diplomātiskajā valodā pazīstams arī kā Ziemeļvalstu ģimnāzijas ģeogrāfijas skolotājs Arvīds Urbanovičs. Vairāk punktu par jebkuru citu konkurentu viņš ieguva "Sendienu brīvdabu" kārtā, jo pats kā nekā piedalījies gandrīz visās tajās, kad dažs labs "veterāns" vēl nemaz nebija dzimis.

Pirmajos uzdevumos ceļu uz pjadestāla virsotni viņam gandrīz aizšķērso Latvijas Erudītu līgas pagājušās sezonas uzvarētājs Viktors Insbergs, kas šosezon gan jau "pensionējis" par šīs līgas galveno tiesnesi. Starp citu, arī Viktoram patīk sastādīt ģeogrāfiskus jautājumus, taču parasti tie visi ir par viņa dzimto pilsētu Stendi un neko citu. Diemžēl pēc pusdienas pātraukuma Insbergam bija jādodas citur, un cīņa par medaļām turpinājās starp atlikušajiem.

Tad nu otrais stiprākais veterāns, gūstot maksimālo punktu skaitu Pasaules kartē un Problēmās, izrādījās ilggadējais žūrijas loceklis Rihards Jērums (Rīgas Valsts 1.ģimnāzija). Savukārt vara un alvas sakausējumu (jeb bronzu) ieguva Natālijas Draudziņas ģimnāzijas direktors un  ģeogrāfijas skolotājs Māris Sika (kādreiz Rīgas 2.vidusskolas audzēknis), kurš par 1 punktu atpalika no sava skolnieka - N.Draudziņas ģimnāzijas 12.klases skolnieka Dāvja Immura. Lai nepieļautu sevis atstādināšanu no ģeogrāfijas skolotāja amata par labu savam skolniekam - Mārim nācās revanšēties karšu cīņās, kur pusfinālā viņš tikai ar viena trāpījuma pārsvaru uzvarēja šoreiz mazāk veiksmīgo Dāvi.

Vēl izcelšanas vērti rezultāti bija nosacīti vecajai vecģeogrāfei Mārai Āboliņai (Jelgavas Spīdolas ģimnāzija) - gan kā labākajai Igaunijas ģeogrāfei (labākais rezultāts kārtā "Igaunijas ģeogrāfija"), gan arī Latvijas ģeogrāfei (dalīti labākais rezultāts "Latvijas diapozitīvu" kārtā) vienlaicīgi, žēl tikai, ka pietrūka vēl uzdevuma par Lietuvu. Un vēl pavasarī jauno ģeogrāfu rindās dienošais - vēl nosacītākais vecģeogrāfs Edmunds Cepurīts (Cēsu Valsts ģimnāzija), pašrocīgi apceļojot dzimto zemi, atpazina teju visus "Latvijas diapozitīvus" un spēja atcerēties "Sendienu brīvdabas", kas notikušas vēl pirms paša dzimšanas. Kuriozi, bet kāds no jaunākajiem dalībniekiem pat bija "Sendienu brīvdabu" uzdevumā pretim gadaskaitļiem ierakstījis nevis iespējamās atbildes, bet gan savus autobiogrāfiskos datus - tajā gadā es vēl nebiju dzimis, tajā gadā es biju vēl mammas vēderā, tajā gadā es piedzimu, tajā gadā es gāju bērnudārzā, un tādā garā, toties godīgi!

Interesants stāsts ir par 4.vietas ieguvēju - Afanāsiju Jūsmiņu, kurš skolas gados bijis kārtīgs jaunais ģeogrāfs no Aizputes ar pavisam ikdienišķu vārdu - Jurīts. Taču, absolvējot vidusskolu un tādējādi automātiski zaudējot tiesības sēdēt jauno ģeogrāfu rindās, zēns nepavisam nebija mierā ar pastāvošo kārtību, tādēļ mainīja identitāti par 360 grādiem, pieņemot jaunu segvārdu - Afanāsijs Jūsmiņš, lai neviens ne dalībnieku, ne žūrijas rindās neatpazītu šo nez no kurienes uzradušos viltus jauno ģeogrāfu.

Foajē bija izstādītas vairākas vēsturiskas ekspozīcijas - JĢS dibinātāja Egila Birznieka biogrāfija, JĢS veterānu portreti melnbaltajās fotogrāfijās, no antikvariātiem iznestās un ar roku zīmētās antīkās JĢS dalībnieku numuru emblēmas, kā arī padomju ēras JĢS uzvarētāju medaļas un diplomi ar sarkanu karogu pāri un aicinājumu visu zemju proletāriešiem savienoties, nez, kā to lai tagad saprot!? Bet starp iežu un minerālu stendiem vecie ģeogrāfi bija rekonstruējuši ainu no kādas 1976.gada brīvdabas - pie apdzisuša ugunskura vecā, sapelējušā brezenta teltī dziļā miegā dus jaunais ģeogrāfs un sapņo sapņus par tālu, neaizniedzamu nākotni - eh, ja kādreiz pienāks tāds 2010.gads, kas vispār ir mazticams, tad līdz tam es būšu kārtīgi pašancējis vai nu sovhozā vai kādā karjerā, sapelnījis vismaz 100 rubļus un nopircis īsto Jermak rjukzaku, to ar alumīnija rāmi, tad vēl prīmusu sarunāšu, lai atved krusttēvs no Čehoslovākijas vai pat Vācijas Demokrātiskās Republikas, imports, kā nekā, un tad es savus bērnus varēšu laist uz Jauno ģeogrāfu skolu kā normālus, zolīdus padomju cilvēkus, nevis šā tā... bet laikam jau es patiesībā tikai sapņoju...


2010 Retro ģeogrāfija - Egilam Birzniekam 60 JĢS


1975-2010 Jauno ģeogrāfu skolas vēstures muzejs JĢSComments