Paziņojumi‎ > ‎

Aivars Grigorjevičs - Nr.1

Publicēja 2010. gada 8. marts 07:01Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2010. gada 8. marts 12:08 ]
Piektdienas rītā augstu virs Alberta ielas tur Ģeogrāfijas fakultātes 4.stāvā, kur norisinās Valsts 27.ģeogrāfijas olimpiāde, atmosfēra no saspringuma jonizējusies tiktāl, ka lec dzirksteles. Līderi - Armands Rudušs (Siguldas ģimnāzija) un Roberts Bluķis (Rīgas 1.ģimnāzija) iet punkts punktā un visu izšķir sekundes desmitdaļas kā bobslejā, jo uz spēles taču ir 3 ceļazīmes uz Pasaules ģeogrāfijas olimpiādi Taivanā. Tikai Aivars Grigorjevičs (Rīgas 3.vidusskola) bez steigas, it kā atvaļinājumā Austrumķīnas jūras pludmalē sauļodamies, atrisina uzdevumus vienu pēc otra. Atcerēsimies, ka pirms 2 gadiem Pasaules Olimpiādē Tunisijā tieši Aivars bija labākais no Latvijas, cik nu mēs, paškritiskie latvieši, vispār varam sevi vērtēt par labiem.
 
Palūkosimies, kā viņi tiek galā ar uzdevumiem: Piemēram, "Pasaules kartes" uzdevums prasa erudīcijas un orientēšanās prasmes apvienojumu. Šī uzdevuma autors Gatis Kampernovs liek dalībniekam no vienas puses kā erudītam zināt, kur, pie vella, atrodas Green Peace galvenā mītne, bet no otras puses kā orientieristam - atrast to kartē. Labi, ka Kampernovs vēl neliek pacelt īkšķi uz Alberta ielas un stopēt pirmo garāmbraucošo automašīnu, lai nokļūtu līdz tai sasodītajai Green Peace mītnei.
 
Katram cilvēkam ir problēmas, parasti tās ir tādas, piemēram, kā izdīkt no "sencīša" naudu Sony Playstation 3 iegādei, bet jaunajam ģeogrāfam vienīgā problēma ir tikai un vienīgi vide. "Vides problēmu" kārtā tās uzdots atrisināt - un, ja jau problēma ir atrisināta, tad tā vairs nav problēma. Un Aivars Grigorjevičs pierāda, ka viņam problēmu vispār nav, un tad jau arī beigās iznāk, ka "Vides problēmas" jāpārdēvē par "Vides priekiem".
 
Katram jaunajam ģeogrāfam droši vien ir arī Tēvs, bet katram Tēvam droši vien ir kārtīga "benzīna kapsēta", kas uz 100 kilometriem norij vismaz 15 litrus dārgā šķidruma, kas ražots no Krievijas oligarhu kontrolētās naftas. Lai tam pieliktu punktu, biodegvielas uzpildes staciju tīkla lobijs Toms Purgailis stāda priekšā "Biodegvielas uzdevumu", bet, attaisot vaļā uzdevuma atvērumu, atklājas tāda skaitļu, diagrammu un formulu jūra, ka apetīte pēc biodegvielas acumirklī pagaist.

Attēlu kārtā "Sirmais" ceļotājs Uldis Klepers no pūra lādes izvilcis apputekļojušos diapozitīvu krājumus no tiem laikiem, kad izceļojis krustu šķērsu pa Vissavienības un aizrobežu zemēm, rādot vietas, kur neviens dalībnieks varbūt nekad mūžā nenokļūs, un neatlaidīgi izjautā, tincina auditoriju, it kā viņi būtu vietējie, kas visu zinātu. Ak, ja es dzīvotu kādā no šīm ģeogrāfiski svarīgajām vietām, tad man ģeogrāfija nemaz nebūtu jāmācās!
 
Pēc pusdienu pārtraukuma jaunie ģeogrāfi tiek izdzīti uz ielas "Skonto" būvlaukumā praktiskajā uzdevumā, kur sākas īsti Kaudzīšu "Mērnieku laiki". Katrs mēra pa savai metodei un atzīmē kartē žogus, ēkas, drupas, suņubūdas, kā nu prazdams. Kazi, varbūt kāds pieies, iespiedīs saujā kukulīti un palūgs "jauno mērnieku" izmērīt ārā zaļojošu koku, lai vēlāk to varētu nesodīti nocirst. Diemžēl šādas neprecizitātes maksās dārgos punktu un iekļūšanu Latvijas ģeogrāfijas izlasē, jo valsti var pārstāvēt tikai tādi, kam sirds skaidra kā dimanta oliņa.
 
Un iznākumu jau Jūs paši ziniet: 1.vietā - Aivars, 2.vietā - Armands un Roberts, bet 3. vietu brālīgi sadalīja Ēriks Zeps (Rēzeknes 5.vidusskola), Pēteris Rozenbaks (Madonas ģimnāzija), Marta Mellēna (Valmieras ģimnāzija) un Dāvis Immurs (N.Draudziņas ģimnāzija). Bet ja vēl neziniet, skatieties rezultātu tabulu!
Ĉ
Reinis Bērziņš,
2010. gada 8. marts 11:55
Comments