Paziņojumi‎ > ‎

30. Valsts ģeogrāfijas olimpiādē triumfē Māris Seržāns un Miķelis Dāvids Rikveilis

Publicēja 2013. gada 23. marts 04:01Anna Sakne   [ atjaunināja Reinis Bērziņš 2013. gada 28. marts 13:29 ]

30. valsts ģeogrāfijas olimpiādi iesākās vēsajā 22. marta rītā ar LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātnes fakultātes dekāna Oļģerta Nikodemus, VISC pārstāves Agneses Mīļās un JĢS prezidenta Ulda Klepera uzrunām. Uldis aicināja visus 61 dalībniekus izmantot iespēju un uzvarēt tieši šogad, jo, kā nekā, tieši šovasar Starptautiskā ģeogrāfijas olimpiāde notiks Kioto, Japānā. Un drīz jau sākās olimpiādes galvenā daļa - uzdevumu risināšana. JĢS žūristi, kuru skaitā bija vairāki starptautisko olimpiāžu laureāti, bija sarūpējuši jautras, interesantas un vienlaikus nopietnas kārtas. Daži dalībnieki šo olimpiādi uztvēra par vienu no nozīmīgākajiem dzīves (!) notikumiem, bet nu par visu pēc kārtas.

Teorētiskajā daļā dalībnieki iesildījās ar Pasaules karti, kurā maksimālo punktu skaitu ieguvu rekordliels dalībnieku skaits - veseli 8. Par demogrāfijas un migrācijas problēmām Vācijā un citviet pasaulē visvairāk zināja madonietis Miķelis Dāvids Rikveilis, kurš vislabāk prata nokartēt arī reliģiju izplatību Āfrikā. Cerams, ka viņš spēs atrisināt arī demogrāfiskās problēmas dzimtajā zemē.  Miķelis Dāvids bija arī veiksmīgākais raudzētā ķēves piena dzēriena kumisa ar mongoļiem un citu etnisku, valodniecisku un kulturālu jautājumu savienotājs. Savukārt Salaspils mafijas pārstāvis Kārlis Bernāns ieguva vislabāk rezultātu Attēlu kārtā.

Pēc ilgi gaidītas pusdienu pauzes pienāca praktiskās daļas sākums. Kādu dalībnieku bija tik ļoti samulsinājusi mājaslapā ievietotās pagājušā gada olimpiādes prasība ņemt līdzi garu lineālu, ka tas ticis salauzts, bet šoreiz, kā jau īstai ģeogrāfijas olimpiādei pienākas, bija jādodas laukā un bez šī lineāla droši varēja iztikt.  Tā kā šis marts ir rekordauksts, tāpēc diemžēl organizētāji nebija progrozējuši ārā valdošo dzestrumu, kas praktiskā uzdevuma laikā nopietni pārbaudīja katra dalībnieka veselības un imūnsistēmas stāvokli, bet dažiem lika sildīties tuvējā "Mego" veikalā (mēs ceram, ka visi mājās atgriezušies sveiki un veseli). Pēc instruktāžas noklausīšanas skolēnu armija devās tuvējās Klusā centra ziemeļu daļas ielās, lai nokartētu blakus esošo skumjo, bet vienlaikus tik optimistisko "Magdalēnas namu" kvartālu: tā zemes lietojuma veidus, ēku temporālās izmaiņas, ielas (kāds iespēja Emiļa Melngaiļa ielu nosaukt Emīla Dārziņa vārdā). Dalībniekiem tika prasīts piktogrammu veidā atzīmēt teritorijas pakalpojumu sniedzējus un veikalus. Jāpiebilst, ka šeit vērtīgus punktus  varēja iegūt vai neiegūt par kartes nosaukuma pierakstīšanu, ziemeļu bultām un mēroga izrēķināšanu (daži acīgākie ievēroja, ka dotais 1 cm patiesībā bija nedaudz īsāks). Šeit vislabāk veicās un savas dzimtās pilsētas priekšrocības vislabāk izmantoja pirmais ģimnāzists Māris Seržāns, kurš, pateicoties savai starptautisko olimpiāžu pieredzei, veica visargumentētāko SVID analīzi, apsverot veikala "Mego" paplašināšanās iespējas. Apkaimes fotoattēlos vislabāk noorientējās tālais Rīgas viesis no Aknīstes - Haralds Punculis. Tikmēr jautājumos par Klusā centra jeb vēstniecību rajona kultūrvēsturi un tūrismu zinošākais bija rīdzinieks Raufs Guseinovs.
Pēc vairāk nekā divas stundas ilgušā praktiskā darba olimpiādes svarīgākā daļa bija beigusies. 
Žūrija varēja ķerties klāt praktisko darbu labošanai, bet dalībnieki - pacietīgi gaidīt rezultātus.

Nākamajā dienā LU Mazajā aulā norisinājās apbalvošana, uz ko bija ieradušies vairāki skolnieki ar skolotājiem (atzinības raksti un balvas tiks nogādātas visiem uzvarētājiem un atzinību saņēmējiem). Tā kā šī bija apaļa jubileja valsts olimpiādei, uz atlases kārtu Starptautiskajai ģeogrāfijas olimpiādei tiek uzaicināti visi 11 medaļu ieguvēji.


Zelta medaļas izcīnīja Māris Seržāns (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija) un Miķelis Dāvids Rikveilis (Madonas Valsts ģimnāzija)

Sudraba medaļas ieguva Raufs Guseinovs (Rīgas 71. vidusskola), Edgars Krastiņš (Valmieras Valsts ģimnāzija), Haralds Punculis (Aknīstes vidusskola) un Edvards Kuncs (Rīgas Vakara ģimnāzija)
.
Bet pie bronzas medaļas tika Roberts Rasums (Rīgas Valsts 2. ģimnāzija), Kārlis Bernāns (Salaspils 1. vidusskola),  Roberts Georgs Fimbauers (Valmieras Valsts ģimnāzija, Jānis Rožukalns (Ādažu vidusskola)Aija Trimdale (Rīgas 6. vidusskola)

Paldies visiem, kas piedalījās arī novadu olimpiādēs, un apsveicam visus, kas bija uzaicināti uz valsts olimpiādi! Jūs visi jau esat uzvarētāji, jo vietu valsts olimpiādē izcīnījāt vairāk nekā 700 dalībnieku vidū! 
Gaidīsim Jūs ciemos uz JĢS Atklāto ģeoloģijas kārtu 13.aprīlī (pl 9:45 reģistrācija un 10:00 sāksies uzdevumu pildīšana).
Liels paldies Agnesei Mīļajai, Ģeogrāfijas fakultātes dekānam Oļģertam Nikodemum, Uldim Kleperam, visai JĢS žūrijas komandai un mūsu mīļajam klejotājam Reinim Bērziņam!

Rezultāti ir ielikti lapas labajā malā  - sadaļā "Tikko noslēdzās", jaunajā xlsx versijā. Ja ir kādas problēmas, rakstīt Annai (anna@jgs.lv)

Comments