Ģeogrāfu blogs‎ > ‎

Igaunijas mazās salas (autors: Persijs Ģederts)

Publicēja 2011. gada 16. maijs 23:50Reinis Bērziņš   [ atjaunināts 2011. gada 17. maijs 01:52 ]

Piedāvājam fragmentu no Rīgas Kultūru vidusskolas skolotāja un JĢS žūrista Persija Ģederta žurnālā "Tikšanās" publicētā raksta par ekspedīciju uz Madaru salu jeb Manilaidu (kur piedalījās vēl viens JĢS žūrists un pargajieni.lv vadītājs Jānis Zariņš), kā arī citām Igaunijas mazajām salām:

Šajā rakstā es lasītājus vēlētos iepazīstināt ar mazāk pazīstamām, bet unikālām Igaunijas salām. Iespējams, tas tevi iedvesmos apceļot šīs trīs savdabīgās Igaunijas salas. To izpēte ir sagādājusi daudz prieka kā man, tā cilvēkiem, kuri bija kopā ar mani.

[...]

Ķīļu sala - Kihnu

Septembra pēdējā nedēļā es ar 20 savas audzināmās klases skolēniem devos uz UNESCO pasaules kultūras mantojuma pērli Baltijas jūrā, proti, uz Kihnu salu. Interesanti ir tas, ka ne tikai visiem skolēniem, bet arī man tā bija pirmā reize Kihnu salā. Šo salu var apmeklēt arī tie, kuri nolēmuši doties uz Igauniju bez automašīnas, jo Rīgu ar Pērnavu savieno laba autobusu satiksme un prāmis"Līisi"atiet no Pērnavas ostas un ar to ceļā ir jāpavada nedaudz vairāk kā divas stundas. Iegādāties autobusa biļetes, precīzus autobusu atiešanas un pienākšanas laikus var no skaidrot www.eurolines.lv, www.ecolines.lv, www.simpleexpress.lv. Ir iespēja ņemt līdzi arī velosipēdu vai to iznomāt kādā no vairākiem nomas punktiem Pērnavā vai pat Kihnu salā. Vērtīgs informācijas avots tūristiem ir www.kihnu.ee.

Regulāra prāmju satiksme savieno Kihnu salu ar cietzemi. Kihnu salā var nokļūt ne tikai no Pērnavas ostas. Kihnu salas ostu Lemsi arTestamā pussalā esošo ostu Munalaiu savieno regulāra prāmju satiksme, un, braucot ar prāmi no Munalaiu, ceļā ir jāpavada tikai 50 minūtes. Tas ir ērti tiem, kuri dodas uz Kihnu salu ar savu auto, vai arī tiem aktīvajiem tūristiem, kuri vēlas aplūkot Manilaidas salu.

Kihnu sala nav liela, bet ir ievērības cienīga vieta un interesantu nostāstu bagāta. Kyne jeb Kihnu sala pirmo reizi tiek pieminēta 1386. gadā, taču nesen veiktie arheoloģiskie izrakumi liecina, ka Baltijas jūras roņu mednieki un zvejnieki ir apdzīvojuši salu jau vairāk nekā pirms 3000 gadiem. Kihnu salas tuvumā atrodas Sanges salas, un tur pamatiedzīvotāji ir pogainie un pelēkie roņi. Viņu labklājības labad cilvēkiem no 15. aprīļa līdz 15. jūlijam šīs salas apmeklēt ir aizliegts. Nelielās Sanges salas ir arī Igaunijas lielākās paugurknābja gulbju kolonijas ligzdošanas vieta. Kihnu salas lielo zaķu populāciju apdraud lapsas, kas uz salas ir labi iedzīvojušās un savairojušās lielā skaitā.

Interesanta ir Pitkeres raga bāka, ko 1864. gadā uzcēla no Lielbritānijā ražotajām detaļām. Vecākā Kihnu salas baznīca līdz mūsdienām nav saglabājusies, bet interesants ir fakts, ka 1846. -1847. gadā lielākā daļa kihniešu pārgāja pareizticībā, jo viņi loloja cerību no Krievijas cara iegūt zemi. Cerības un cari izgaisa, bet vismaz formāli vairākums kihniešu ir pareizticīgo un ir vērts apmeklēt Kihnu pareizticīgo baznīcu. Starp citu, pēc vairāku starptautiska mēroga pētījumu rezultātiem, Igaunija ir viena no sekulārākājām zemeslodes valstīm. 

Kihnu muzejā var iepazīties ar ievērojamāko un talantīgāko kihniešu dzīvesstāstiem un aplūkot vairāk nekā 700 muzeja eksponātu. Es šogad janvārī apmeklēju Pērnavas izstāžu zāli - "Pārnu Kūlastuskeskus", kur baudīju fotogrāfa Oleva Mihkelmā lielisko personālizstādi "Kihnu". Informāciju par citām viņa izstādēm un dažus viņa darbus var aplūkot arī šā fotogrāfa mājaslapā: www.olev.ee.

Madaru sala - Manilaida

Apmēram 5 km garā un 2 km2 lielā sala atrodas starpTostamā pussalu un Kihnu salu. Interesants fakts ir tas, ka tā ilgu laiku bija pilnībā neapdzīvota sala un pirmie iedzīvotāji tajā apmetās apmēram pirms 80 gadiem, un tie bija kihnieši, jo viņu dzimtajā salā viņiem bija kļuvis par šauru. 1933. gadā Igaunijas valdība deva atļauju zvejnieku viensētu būvēšanai, un ar šo gadu saistās arī salas lielākās apdzīvotās vietas - Manijas izveide. Neraugoties uz nelielo platību, tajā ir apmēram 50 iedzīvotāju, un, pēc pieejamās informācijas, Manilaida ir viena no vismazākajām apdzīvotajām salām Eiropā. Manilaida valdzina ar meža pļavām, aitām un līdzsvaroto zvejnieku dzīvi. Ievērojamākais cilvēku veidotais objekts ir Papinas raga nelielā bāka.

Igaunija var lepoties ar saviem ziemas ledus ceļiem, un tie ir garākie Eiropā. Ziemā uz Manilaidas salu var nokļūt pa ledu, un arī es ar trijiem ģeogrāfiem salā ierados 4. janvāra pēcpusdienā, šķērsojot 1,2 km plato jūras šaurumu. Arī ziemā šī sala ir neaprakstāmi skaista, un tā ir lieliska vieta pārdomā, laikam ar sevi un Dievu.

Bagātīga informācija par Igaunijas salām ir pieejama "Eesti Maaturism" mājaslapā www.maaturism.lv, un ar Eiropas 
Savienības Reģionālās attīstības fonda atbalstu 2009. gadā ir izdots lielisks bezmaksas Igaunijas ceļvedis. Vairāk par to var uzzināt www.visitestonia.ee un sazinoties vai apmeklējot kādu no lieliskajiem tūristu informācijas punktiem Igaunijā. Mans favorīts ir Pērnavas Tūrisma informācijas centrs.

Tagad tikai atliek novēlēt bagātīgas Dieva svētības, saulainu dienu un labu garastāvokli. Vormsī, Kihnu un Manilaida savaldzinās savus viesus ar savu šarmu, un ikviens iegūs neaizmirstamus iespaidus un vērtīgu ceļotāja pieredzi, 
jo katra sala ir kā cita pasaule. Vairāk bilžu un pat video par Igaunijas lielo un mazo salu izpēti var aplūkot manās ceļojuma galerijās, ko esmu ievietojis portālā www.draugiem.lv, un Igaunijas salu sakarā droši varat man arī rakstīt uz persijsgederts@gmail.com.

[...]

Par Čūskas salu (Vormsi), Roņu salu (Ruhnu) un citām Igaunijas mazajām salām vairāk lasiet žurnāla "Tikšanās" interneta versijā, ejot uz kreisās izvēlnes sadaļu "ceļojums" un uzklikšķinot uz raksta "Persijs Ģederts: Igaunijas mazās salas (un palielinot lapu pilnekrāna režīmā) vai iegādājoties žurnālu grāmatnīcā "Raksti" ("Amnis") Lāčplēša ielā 37, Rīgā vai Kungu ielā 9, Liepājā.
Comments